Pozvání přijali a za účast děkujeme: Ing. Bečka, Ph.D., Ing. Bezdíčková, Ph.D., Ing. Cihlář, Ph.D., Ing. Černý, PhD., Prof. Hřivna, Ph.D., Ing. Jiří Petrásek
ŘEPKA
Ing. Bečka
- Na Vysočině jsou řepky v dlouživém růstu, v teplejších oblastech je řepka v plném kvetení.
- Na polích se nyní můžeme setkat s poškozením po posledním mrazovém období z 5. – 6. 4., kdy v období dlouživého růstu došlo k prasklinám stonků. Nepotvrdilo se, že by toto mechanické poškození vedlo k rozvoji houbových chorob – bylo sucho, rána se zacelila a vytvořilo se korkové pletivo.
- U některých porostů je poškození vzrůstného vrcholu, porosty jsou rozskákané, nevyrovnané. Je to vidět u porostů, kde došlo k poškození vzrůstného vrcholu způsobené mrazem nebo larvami dřepčíka olejkového. Rostliny s tím bojují nasazením postranních větví, které jsou opožděné.
- Nyní začalo pršet, ale do včerejška jsme se potýkali v celé republice s vydatným suchem, které se podílelo i na výživném stavu rostlin. Trošku se opakoval loňský rok, kdy porosty nevypadaly na to, jak byly nahnojené. Rostliny trpěly nedostatkem dusíku a jiných živin. Dusík a živiny se nedostaly do půdního profilu, ač byly naaplikovány.
- Aktuální je blýskáček, oproti loňskému roku je kvetení pomalejší a ty škody jsou o něco větší – problém je jak toho škůdce regulovat. Úplné 100% řešení není z důvodu rezistence. Největší škodlivost způsobuje než začne řepka nakvétat, kdy se brouci vžírají do poupat. Po rozkvetení řepky již není nutné řešit ošetření blýskáčka. V porostu se vyskytují různí parazitoidi, kteří pomáhají regulovat populaci blýskáčka. Důležité je dodržovat okyselování postřikové jíchy např. hnojivem Folit P nebo vším co obsahuje fosfor. Také se doporučuje použít spolu s pyrethroidem přípravek Pangaea Booster, který vyblokuje gen rezistence blýskáčků, a dále smáčedla.
- Nyní po deštích nastává ideální období pro vyklíčení sklerocií hlízenky a tvorby plodniček apotécií – při dobrých podmínkách dojde k infekci korunních plátků.
- Řepka je v první polovině kvetení, je lepší hlízenku a jiné houbové choroby zasáhnout preventivně kvalitními a dražšími přípravky (Strobiluriny SDHI, apod.). Při následném vlhkém a deštivém počasí je dobré uvažovat v období plného kvetení o použití levnějších přípravků např. azolů, jít cestou dvou fungicidů.
- Tam kde je řepka v zeleném nebo žlutém poupěti, tak dodat bór a jakoukoli listovou výživu, ať se dostanou do kondice po období sucha.
Ing. Černý
- V jižních Čechách řepka na počátku květu, některé porosty špatně vyživené kvetou více.
- Řepky jsou nízké, hodně navětvené.
- Velké množství blýskáčků, kdo špatně nebo vůbec neošetřil, vrchol je vyholený.
- Sucho v této oblasti bylo extrémní, nyní přišly větší deště.
- V příštím týdnu plánujeme insekticidní ošetření.
Prof. Hřivna
- Výživný stav řepek – porosty byly velmi postiženy suchem, které se odráží hlavně na obsahu dusíku a mikroelementů v rostlinách.
- Na Moravě tak špatný stav nebyl, nyní na střední Moravě kde voda chyběla se začíná do výživného stavu propisovat.
- Nyní kde je velký schodek v deficitu dusíku lze ještě dohnojit, ideálně v kombinaci dusík a síra (nejlépe roztoky v dávce do 50 kg N/ha).
- Hnojení mikroelementy – dodat poslední dávku bóru 150 g.
- Spolu s aplikací proti šešulovým škůdcům lze ještě aplikovat síru, vápník, křemík. Prvky, které mohou zlepšit výživný stav, snížit napadení šešulí z důvodu zpevnění šešulí.
- Z pokusů víme, že i pozdní výživové aplikace se mohou příznivě odrazit ve výnosu.
Ing. Petrásek
- V danou chvíli bychom doporučili síru – vstup s vazbou na metabolismus dusíku (využití dusíku), dále fungicidní podpora. Rychlá síra ve formě thiosíranů.
- Komentář prof. Hřivna – pozdní aplikace síry jsou výhodné, protože síra je přijímána rostlinami se zpožděním za dusíkem. Síra je nyní na vrcholu a rostliny jí potřebují ve velkém. Má velmi příznivý vliv na zdravotní stav, z pokusů máme vyhodnoceno menší napadení houbovými patogeny.
OZIMÝ MÁK
Ing. Cihlář
- Začíná se zvedat do dlouživého růstu. V lokalitách, kde zapršelo je mák vyživený a vypadá dobře.
Intenzivně se v porostech šíří houbové choroby, ne všude se podařilo zregulovat plíseň – doporučení aplikovat fungicidy např. s azolovou složkou na zpevnění stonku spolu s listovou výživou. Spolu se sírou (thiosíran), bórem a křemíkem.
- Plíseň se šířila i za sucha z infikovaných listů, stačilo mírné ovlhčení od rosy. Tam kde bylo vlhčeji k azolu přidat strobilurin, ať podpoříme regeneraci rostlin poškozených od plísně.
- Základními hnojivy, jako je dusík, by měl být mák dohnojený, kdo nestihl – doporučení dohnojit na celkovou dávku 60 – 80 kg N/ha např. DAM, SAM (s hadicovými aplikátory, nebo štěrbinovými tryskami).
- Kde hrozí sekundární zaplevelení možnost použití chlortoluronu k zabránění teplomilných pozdně jarních plevelů.
- Dotaz: Ing. Petrásek – názor na aplikaci křemíku s fungicidním zásahem na začátku dlouživého růstu v 10 cm stonku, společně s draslíkem, bórem a aminokyselinami. Postřiková jícha má vysoké pH až 11.
- Odpověď: Určitě je nyní ideální čas na aplikaci křemíku. Ještě bych zmínil zinek, který se dříve doporučoval aplikovat později při objevení poupěte, ale ukazuje se, že aplikace je vhodné zahájit v 10 cm, když se začne zvedat. Spolu se sírou, bórem a křemíkem. Zinek aplikovat opakovaně.
JARNÍ MÁK
Ing. Cihlář
- Ve fázi od 6 listů po děložní lístky.
- Velmi silný výskyt krytonosce kořenového – místy už 4 aplikace insekticidů, při dalším oteplení předpoklad dalších aplikací (mohou trvat až do půlky června). Doporučení hlídat porosty, ideální podmínky pro jeho výskyt a migraci.
- K insekticidu přidat okyselení a smáčedlo pro lepší penetraci škůdců.
- U dříve setých porostů, které jsou ve fázi 4 listů nastává čas dohnojení dusíkem např. DAM, SAM, DASA na finální dávku 40-80 kg/N dle Nminu.
- Regulace zaplevelení: tam kde zapršelo a stihl se aplikovat preemergent a zabral doporučujeme aplikovat kombinaci Laudisu s Tomahawkem v plné dávce. Druhá skupina máků, které byly zaseté do sucha nebo se nestihla preemergentní aplikace, je potřeba zvážit v jaké budou máky kondici a jestli aplikaci Laudisu a Tomahawku nerozdělit.
- Po aplikaci herbicidů zhruba za týden zregenerovat kombinací síry, bóru, zinku s rostlinnými stimulátory, která u rostlin nastartuje intenzivní růst a přechod z vegetativní na generativní fázi.
Ing. Černý
- Jižní Čechy mák vzešel, ale přišly jsme o velké plochy máků z důvodu nízkých teplot přes noc, silného větru a sucha.
PŠENICE OZIMÁ
Ing. Bezdíčková
- Pšenice vypadají dobře, dorazily intenzivní srážky.
- Zářijové výsevy a ranné odrůdy atakují praporcový list, většina pšenic ve fázi 2.- 3. kolénka, říjnové výsevy v první polovině sloupkování.
- Porosty husté.
- V našem regionu střední Moravy na většině porostů provedena regulační aplikace trinexapac-ethyl – aplikace od 1. kolénka do fáze 35 BBCH. Některé přípravky mají registraci i pozdější aplikace, ale tam volit nižší dávky. Pokud se provádí aplikace trinexapac-ethylu jako druhá regulace, tak volit nižší dávku 0,25-0,3 l/ha – záleží na teplotě a slunečním záření, které nám zvyšují účinek.
- Zdravotní stav: zatím většina porostů zdravých. Už se začíná objevovat padlí ve spodních patrech, záleží na odrůdě a počasí. Braničnatka pšeničná – výskyt na spodních listech, po deštích se začne šířit a při objevní použít fungicidní ochranu.
Ing. Černý
- Jižní Čechy – pšenice zdravé ve fázi 33–35 BBCH dle odrůdy, nahnojeny 150–180 kg/N, ošetřené paty, dezinfekce a stimulace porostu provedena.
- Regulace spojena dohromady 0,5 CCC + 0,2 Trinexapac- ethyl.
- Zdravotní stav: dobrý, budeme hlídat rzi.
Prof. Hřivna
- Obrovské rozdíly v odběrech sušiny.
- Výživný stav: obrovské rozdíly v obsahu dusíku – od vyživených po podvyživené.
- U 80 % porostů chybí draslík, u 30 % fosfor, z 50 % síra a občas chybí hořčík.
- U mikroelementů takový problém není, ten se zpravidla objeví v období sucha a bývá vidět až v druhé půlce vegetace
- Kde chybí dusík dohnojit beztlakými dusíkatými roztoky, aplikovat dusíkatá hnojiva se sírou, která má pozitivní vliv nejen na zdravotní stav ale i přijatelnost dusíku a kvalitu zrna (lepkové bílkoviny).
- U nedostatku draslíku lze zvolit mimokořenovou výživou listovými hnojivy např. Folit K, Krista K.
- Hořčík je rovnoměrně odebírán po celou vegetaci, při jeho nedostatku lze volit formou opakovaného postřiku přes list.
JARNÍ JEČMEN
Ing. Bezdíčková
- Nyní nastává nejdůležitější období, kdy můžeme ovlivnit výnos.
- Většina porostů střední Moravy se nachází ve fázi odnožování, ale jsou porosty, které se blíží konci odnožování a začátku sloupkování.
- Do první poloviny odnožování spadají aplikační zásahy herbicidů, 0,5 l/ha CCC na podporu odnožování a srovnání, biostimulátor na podporu kořenů, vitality a tvorby kořenů – např. Vitalroot, QuickHumin nebo kombinace Aucyt Start + 0,5 l/ha CCC.
- Porosty na konci odnožování nebo začátku sloupkování – do půlky sloupkování spadá určitě první regulační zásah – ječmen regulovat dvakrát!
- Aplikaci Trinexapac-ethyl volit dle podmínek 0,2 – 0,3 l/ha – co se nezpevní teď se už později ničím nezpevní.
- Zdravotní stav: porosty velmi zdravé.
- Doplnění: Ing. Petrásek – pro odnožování ječmenů bych doporučil přidat k aplikacím v odonožování síru (thiosíran) a močovinu.
- Odpověď: Naprostý souhlas. Určitě spojovat aplikace.
Prof. Hřivna
- Aplikace dusíku a síry podporuje odnoživost porostu, je to nepřímý efekt z důvodu lepšího příjmu dusíku.
- Dusíkatá hnojiva se sírou se dají aplikovat i později během vegetace. A to při druhé korekci výživného stavu dusíkem na počátku sloupkování, kde můžeme volit např. SAM nebo jiné dusíkaté hnojivo se sírou.
OZIMÝ JEČMEN
Ing. Černý
- Ve fázi 33–37 BBCH dle termínu setí.
- Proveden první zásah 1,0 l/ha CCC.
- V následujícím týdnu bude další regulace etephonem a k tomu budeme řešit hnědou skvrnitost na spodních listech.
Prof. Hřivna
- Výživný stav je poměrně dobrý – u některých vzorků sem tam nedostatek dusíku.
Ing. Petrásek
- Na začátku sloupkování v období regulací může být účinné při menším infekčním tlaku střídání pH. Ing. Černý ve svých pokusech zkoušel vliv střídání pH jíchy na zdravotní stav rostlin. Je to jeden z intenzifikačních faktorů, který není drahý a může být smysluplný. Dostáváme se opět ke křemíku v přípravku Topsil (Si, K,B, aminokyseliny), který má vysoké pH, jeho cílem je zpevňování pletiv a hospodaření s vodou.
- Odpověď: Ing. Černý – ano, bylo zkoušeno ve skleníkových pokusech ve Španělsku. Střídali pH velmi zásadité na bázi drasla a velmi kyselé na bázi fosforu, fungovalo to u rychle rostoucích plodin s krátkou vegetační dobu. Výsledky byly senzační v jarním ječmeni. Velmi dobře se kloubilo vysoké pH s regulací etephonem, ale při vysokém pH nefungovaly insekticidy na kohoutka a i některé fungicidy měly problém s účinností. Ve 3 pokusnických letech se udělal ječmen bez fungicidního ošetření jen se střídáním pH. Pokud se nyní chystáme s regulací, tak zásadité pH křemíku a drasla v přípravku Topsil se do ošetření vyloženě hodí. Další možná aplikace na vymetaný porost do klasu.
- Odpověď: Ing. Bezdíčková – souhlasím. Určitě se do budoucna budou směřovat zásahy, které nějakým způsobem aspoň trošku sníží infekční tlak, a tím bude možné snížit klasické přípravky na ochranu rostlin. Je to zajímavá podpora pro zlepšení účinnosti přípravků na ochranu rostlin.