Zápis z on-line diskuze 12.5.2026

12/05/2026

Pozvání přijali a za účast děkujeme: Doc. Ing. David Bečka, Ph.D. (formou předtočeného vstupu), Ing. Alena Bezdíčková, Ph.D., Ing. Pavel Cihlář, Ph.D., Ing. Ladislav Černý, Ph.D., Prof. Ing. Luděk Hřivna, Ph.D. a Ing. Jiří Petrásek


Ing. Petrásek

Hlavním tématem by bylo stejně jako minule sucho. Situace se v posledním týdnu změnila a ze včerejška na dnešek už lze říct, že na celém území napršelo okolo 20 mm.


Pšenice ozimá

Ing. Bezdíčková
  • Ano, konečně napršelo, během včerejška ve Velké Bystřici 25 mm.
  • Všechny plodiny na celém území ale obdobím výjimečného sucha prošly, sucho urychlilo vývoj pšenice, jsme na začátku až v polovině metání. Odrůdy v pokuse jsou od fáze BBCH 39 do fáze BBCH 55 (4 nejranější odrůdy).
  • Rané odrůdy, které většina agronomů volí, protože utečou pozdějším přísuškům tentokrát suchem utrpí asi nejvíce.
  • Ke zdravotnímu stavu:
    • V suchém období se sice méně, ale přesto šířily pouze dvě choroby. Padlí přecházelo z listů až na stéblo a vidět byla i DTR. U některých odrůd bylo významné žloutnutí listů ve spodním patře a na těchto listech se projevovaly choroby.
    • Po dešti se vytvoří podmínky pro infekci braničnatkou pšeničnou.
  • V rámci doporučení pro fungicidní ochranu je důležité, zda byl už aplikován do porostu nějaký fungicid, jaký a kdy. Pokud byl aplikován v posledních dvou týdnech, bude ještě nějakou dobu rostliny chránit. Jinak je vhodné zvolit kombinace. Azol s účinkem na braničnatku a k tomu cca poloviční dávky strobilurinů nebo SDHI.
  • Chci zmínit velký vliv použití biostimulantů, extrémně suché jaro jim nahrávalo a v minulém týdnu jsme jejich účinky hodnotili.
  • Velký význam mělo stimulační moření. Nabídka je široká. U všech aplikací na podporu kořenů a odnoží do BBCH 30 byl patrný pozitivní vliv, nejlépe lze hodnotit aplikace huminových látek a aplikace fixátorů dusíku.
  • Některé biostimulanty, aby lépe obstály, potřebují po svém použití v takto extrémních podmínkách i promyšlený krok B, kdy po vytvoření více odnoží například, je potřeba podpořit jejich výživu. Takto lze hodnotit přípravek Vitalroot. Dobře fungoval i Aucyt, ale i tam to chtělo následně podpořit výživou na list nebo třeba fixátory dusíku.
  • K regulaci porostů:
    • Velmi dobře bylo udělat základní regulaci pomocí CCC.
    • Na použití trinexapacu už jsme díky suchu tolik netlačili a sucho regulovalo výšku porostu samo.
    • Nyní u ethephonu úplně nevíme, jestli tato regulace bude potřeba. Snad u porostů s dostatkem vody, u pozdějších odrůd a tam, kde žádná předchozí regulace nebyla.
  • Dotaz a doplnění Ing. Petráska: Doplnil bych dosavadní důležitost listové výživ v tomto roce. Jak moc regulovat porosty při očekávaném silném nárůstu biomasy, kdy pletiva budou rozvolněná?
  • Odpověď Ing. Bezdíčkové: Ethephon má význam u poléhavých pozdních odrůd (např. Reform), v ředě případů bude na ethephon pozdě, pletiva budou rozvolněná, měkká, v těchto případech se bude hledat alternativa na zpevnění pletiv, může pomoci například Topsil nebo Florone.
Ing. Petrásek
  • Ano, pro Topsil je vhodný prostor. Zpevňuje pletiva zvýšenou tvorbou ligninu, zpevňuje i části již vzrostlé, nejen ty, co se vyvinou po aplikaci. V pšenici se aplikuje ve dvou termínech 1,0 l/ha, nyní jsme přímo mezi těmito termíny, takže by se použil jedenkrát.
Ing. Černý
  • U nás je situace s vodou tristní. V sumě za poslední dobu napršelo 10 mm, z toho 6 mm s kroupami.
  • Pšenice jsou vláčné, bez vody a my nebudeme dělat nic, dokud nezaprší. Na sloupkování už ani nepojedeme s roztokem N a hořké soli. Jediné, co jsme udělali jsou herbicidy v máku a kukuřici a jinak nemáme rozmyšleno, co bychom dělali bez vody. Čekáme.
  • Tato situace je ale lokální v 10 km od nás už úhrny za poslední dobu přesahují 20 mm jako jinde.
  • Odpověď na dotaz Ing. Bezdíčkové: Pro zkracování a zpevnění jsme v minulosti používali přípravek Folorone v dávce okolo 0,3 l/ha, ale vždy jako součást systému regulace a v návaznosti na regulátory (např. přímo s ethephonem). Přípravek je dnes už trochu zapomenutý, ale stále na trhu.
Prof. Hřivna
  • Výživný stav se bude významně měnit, zapršelo pěkně i okolo 30 mm a s lokálními rozdíly.
  • Do včerejška ale byla situace úplně jiná, chyběl samozřejmě dusík, to se ale během týdne změní a možná bude potřeba až kvalitativní přihnojení N společně se sírou.
  • Chyběl také draslík, u kterého nejvyšší odběry přichází později, i tady se očekává vylepšení. Nejméně problému i v suchu bylo s fosforem.
  • Z mikroprvků vedlo suchu k nejčastějším deficitům u mědi, která je součástí proteosyntézy a její nedostatek by mohl mít přímý vliv na kvalitu zrna.

Ječmen jarní

Ing. Bezdíčková
  • Ječmen vzcházel a odnožoval v době nízkých srážek a vysušujících větrů, záleželo na předseťové přípravě půdy i termínu setí.
  • I u ječmene sucho urychlilo jeho vývoj. Aktuálně je ječmen na střední Moravě ve fázi BBCH 30-32.
  • Stejně jako u pšenice také u ječmene v pokusech dobře zafungovalo stimulační moření a další vstupy na začátku vegetace na podporu kořenů. Všechny biostimulanty aplikované v období začátku odnožování měly svůj smysl, také Aucyt, ale spíše samostatně bude lepší než v kombinaci s CCC. Podrobné hodnocení se u ječmenů bude ještě dělat.
  • Regulace trinexapacem bude třeba na porostech s dostatkem srážek, ale ne na plné dávce, spíše okolo 0,3 l/ha.
  • Kombinace trinexapacu se moc nedoporučují, ale jsou i ověřené kombinace i s biostimulanty, Nabízí se třeba Topsil. Další použití biostimulantů je samozřejmě možné, ale bylo lépe je udělat během odnožování, třeba i s fixátory dusíku.
  • Zdravotní stav je zatím velmi dobrý, působí i fungicidní moření.
Ing. Petrásek
  • K aplikaci Aucyt v odnožování jsme doporučovali i aplikaci dusíku přes list pro pojištění účinku.
  • Odpověď Ing. Bezdíčkové: Souhlasím, doplnění dusíku přes list je důležité, existují i smáčedla přímo pro aplikace dusíku na list.
Prof. Hřivna
  • Výživný stav ječmenů byl velký problém během sucha, situace se ale totálně mění, vyčkejme týden a potom dělejme odběry a závěry s případným přihnojením.
  • Může se uvolnit velké množství dusíku a budeme dělat zásahy proti N.
  • V dosavadním vývoji byly deficity živin všeobecné.

Mák

Ing. Cihlář
  • Je složité dát doporučení k máku, jsou v něm velké rozdíly. Jarní ještě vzchází, ozimý bude za dva týdne kvést.
  • Pokud přemýšlíte o přesevech máku, stále je to možné, květnové výsevy v minulosti dosahovaly i k tunovým výnosům. Bude fungovat i Calisto, někdy dokonce po narušení škraloupu přesetím funguje lépe než tam, kde se s půdou nepohne.
  • K herbicidnímu ošetření jarního máku, půdní herbicidy už odeznívají. Kde je zaplevelení menší a lze počkat, udělejte to, rostliny jsou dost stresované suchem a chladem. Následně udělejte plnou dávku fluroxypyr + Laudis. Kde zaplevelení nedovoluje čekat, použijte dělenou dávku herbicidů, druhou dávku ale doplňte nejdéle do dvou týdnů po první.
  • Kde nelze čekat je dohnojení dusíkem u jarního máku.
  • Ozimé máky jsou trochu poškozené suchem a chladem. Dobře by bylo vzhledem k jejich stavu aplikovat fungicidní ošetření (strobilurin) doplněné o dusík a síru.

Řepka

Ing. Bečka (vstup ze záznamu z 11.5.)
  • Řepky začaly nakvétat v Polabí okolo 18.4., teď se nachází ve fázi dokvétání, plného květu a nebo ve vyšších polohách na začátku kvetení.
  • Letos se opět objevily problémy s nakvétáním, opadu generativních orgánů, přičítám to stresu ze sucha a také nízkým teplotám.
  • Asi před deseti dny jsme dělali v Červeném Újezdě odběry půdy na minerální dusík a dostávali jsme se k hodnotám až 100 mg/kg zeminy, což se po deětích z minulého týdne výrazně změní (20 mm). V některých případech může řepka po uvolnění dusíku ke kořenům zmlazovat.
  • K výskytů chorob, do minulého týdne byl výskyt hlízenky prakticky nulový, po deštích jsou ideální podmínky pro šíření chorob i vzhledem k nižším teplotám. Pokud jste ještě neaplikovali fungicid, teď je ten správný čas. Kromě porostů už odkvetlých, tam bych fungicid ani neaplikoval.
  • V rámci šíření bejlomorky nemáme s tímto škůdcem poslední roky vážnější problémy a i vzhledem k úsporám je možné toto ošetření vynechat. Šešulové škůdce řešit jen tam, kde s nimi byly opakovaně problémy.
  • Řepka bude i po deštích dobře reagovat na listovou výživu, dají se aplikovat roztoky dusíku, třeba i ledku vápenatého, hořké soli, síry, bóru. Nejsou to tak velké investice a řepce to pomůže.
Ing. Petrásek
  • S fungicidy tam, kde budou aplikovány, doporučujeme síru a bór, pokud B tak podle formy, boretanolamin 0,5 l/ha, bor-glycerol 1,0 l/ha.)
Prof. Hřivna
  • Řepka se dá skutečně efektivně hnojit přes list bórem ještě v době květu, později už nemá takový význam, dá se ještě doplnit síra, vápník či křemík (zpevnění pletiv), často i fosfor a hořčík.
  • Řepka v polovině kvetení má odebránu polovinu živin, druhou polovinu bude ještě potřebovat do sklizně na tvorbu šešulí.

Cukrovka

Prof. Hřivna
  • Po deštích se bude situace měnit, bude více přístupného dusíku a ten bude pomáhat k rychlejší tvorbě listové plochy. Listy řepy postupně přirůstají, netvoří se jich nekonečný počet (zhruba 35 listů na rostlinu), pátý list vydrží na bulvě do konce července například.
  • Od července teprve dominuje růst bulev nad růstem chrástu a tomu dopovídá jiná potřeba živin. Dusíkem je třeba dohnojit podle rozborů na konci května, může být doplněn sírou.
  • Z mikroprvků je dominující bór, ale u něj je třeba počkat až narostou listy, někde do poloviny června nejlépe.

Kukuřice

Ing. Černý
  • U nás začátek setí od 9.4., konec 20.4., na naše podmínky poměrně časně.
  • Pod kukuřici připravujeme už na podzim, podrýváme. Děláme kukuřici pro bioplyn.
  • Postupně přecházíme na vyšší FAO. Z původního FAO 240 nyní sejeme ob řádek FAO 270 a 290.
  • Pod patu přidáváme síru v hnojivu Wigor – cca 30 kg elementární síry/ha.
  • Odplevelení bylo postemergentní a bylo provedeno ve 4 listech. Už do tohoto ošetření přidáváme trochu zinku.
  • Dále už několik let ošetřujeme zavíječe podle signalizace KWS. Vychází to na výšku porostu mezi 40-80 cm. Do tohoto ošetření přidáváme další zinek a proline proti suchu.
Ing. Petrásek
  • U kukuřice dominuje přes list zinek, fosfor, stimulace. Pokud je na výběr, je lépe aplikovat se zavíječem než s herbicidem. Ale aplikace s herbicidem nejsou výjimkou.
Prof. Hřivna
  • Výborně, že je aplikována síra pod patu, velmi dobrá je i aplikace fosforu stejným způsobem. Pokud aplikujete zinek přes list, je lepší využít aplikace na větší rostliny.

Kontaktní formulář


    Odesláním zprávy berete na vědomí podmínky ochrany osobních údajů.

    Názory našich partnerů

    Sdílení zkušeností a názorů zemědělců, obchodních partnerů i odborníků z oblasti výzkumu bereme jako důležitou součást korektního odborného poradenství.

    Ing. Lenka KrobotováIng. Lenka Krobotová

    Lenka Krobotová

    Agronomka, Příkosická zemědělská a.s.

    Na našem podniku používám AUCYT® START a mám s ním dobré zkušenosti. Aplikovat ho budu již na podzim, abych docílila silných a vyrovnaných odnoží a zároveň posílila kořenový systém.

    Ryze česká společnost s výsadním postavením na trhu rostlinných biostimulantů