Regenerace řepky

24/03/2022

Aktuální doporučení – regenerace řepky

Porosty řepek lze díky mírné zimě hodnotit jako velmi nadějné se základním rozdělením do dvou skupin podle termínu setí. Časně seté řepky jsou poměrně vyrovnaně vzešlé, se silnými rostlinami. Pozdější výsevy už nevykazují takovou vyrovnanost a sledujeme u nich lokálně i výpadky rostlin. Tyto porosty jsou často na slabším kořeni.

Poškození řepky během zimy je minimální. Listová plocha z podzimu zůstala bez většího poškození. V prvních aplikacích nebude takový tlak na dodávku bóru, pokud byl aplikován na podzim. Přihnojení a regenerace řepky začala poměrně brzy, vývoj se ale zastavil v březnu vlivem nízkých nočních teplot. Největším rizikem zůstává nízká vlhkost v půdě. Z toho důvodu pozorujeme zhoršený příjem zejména dusíku z půdy.

V prvních vstupech je tak vhodné dodat přípravky pro podporu kořenového aparátu. Ať už formou výživy s obsahem fosforu, tak přípravků s růstově aktivními látky – fytohormony. Listová výživa umí také výrazně podpořit příjem dusíku z velmi drahých základních hnojiv.

Varianty pro řepku při prvním ošetření (obě kombinovatelné s insekticidy):

 • K2 2,0-3,0 l/ha (hnojivo s vyrovnanou dodávkou všech živin, zvýšená dodávka fosforu a mikroprvků, zejména B, Zn, Mn, na kyselejších půdách doplněk Lister Mo 0,1 l/ha)

případně

 • AUCYT START 2,0-3,0 l/ha (u slabších porostů, součástí je zvýšená dodávka P)

Varianta pouze s dodávkou fosforu a pro okyselení postřikové jíchy:

 • Folit P 1,0 l/ha (+ na kyselých půdách Lister Mo 0,1-0,15 l/ha)

Tato varianta je velmi vhodná při kombinaci s insekticidy. Hnojiva s bórem mají často zásaditou reakci a v postřikové jíše způsobují rychlejší degradaci účinných látek insekticidů. Nelze je doporučovat v plných dávkách (viz graf). Přidáním 0,5-1,0 l/ha hnojiva FOLIT P získáme ideální kyselé prostředí a zajistíme vyšší účinek insekticidu. Fosfor podpoří kořenový systém, přenos energie, molybden má přímý vliv na intenzitu příjmu dusíku a jeho nedostatek je zejména na kyselých půdách.

 

Ke stažení


Kontaktní formulář


  Odesláním zprávy berete na vědomí podmínky ochrany osobních údajů.

  Názory našich partnerů

  Sdílení zkušeností a názorů zemědělců, obchodních partnerů i odborníků z oblasti výzkumu bereme jako důležitou součást korektního odborného poradenství.

  Ing. Lenka KrobotováIng. Lenka Krobotová

  Lenka Krobotová

  Agronomka, Příkosická zemědělská a.s.

  Na našem podniku používám AUCYT® START a mám s ním dobré zkušenosti. Aplikovat ho budu již na podzim, abych docílila silných a vyrovnaných odnoží a zároveň posílila kořenový systém.

  Ryze česká společnost s výsadním postavením na trhu rostlinných biostimulantů