Regenerace řepky

13/03/2024

Příznivý průběh podzimní a zimní vegetace narušily jen několikadenní mrazy v průběhu ledna, kdy část porostů ztratila významnější množství listové plochy. Vliv mělo stanoviště, odrůda, ale i míra poškození dřepčíkem z podzimu. Další poškození způsobilo dlouhodobé zamokření některých pozemků a také hlodavci. Celkově lze ale porosty hodnotit jako dobré.

Specifický byl pak zejména únor s nadprůměrnými teplotami, ale i srážkami. Řepka rychle obnovila listy a nadzemní část se fenologicky významně posunula. Kořeny se ale nevyvíjely tak rychle. Vliv na to měla vysoká půdní vlhkost a nízká teplota půdy. Tento stav trvá dosud. Problém byl také se vstupem na pozemky, případně i omezení legislativou, řepka potřebovala letos přihnojit dříve, než to bylo možné.

Z toho důvodu doporučujeme v rámci regenerace, zaměřit se především na podporu kořenového systému a odběru dostupných živin, zejména dusíku. V současné situaci je pro listové aplikace dominantní dodávka fosforu, který je pro rozvoj kořenů důležitý a není v chladné půdě příliš dostupný. Nepodceňujeme ani důležitost další prvků. Z naší nabídky jde o aplikace hnojiv s obsahem fosforu:

K2 (event. K3) 2,0-3,0 l/ha

Na těžších mokřejších půdách a pro slabší porosty doporučujeme:

AUCYT START 2,0-3,0 l/ha

Pokud využíváte dodávku fosforu jinou formou, lze doporučit k této aplikaci přidat směs mikroprvků v hnojivu:

LISTER komplex Olejniny 1,0-1,5 l/ha

 

Také nálety krytonosců jsou v letošním roce časnější. První ošetření insekticidy už proběhlo, nebo v následujících dnech proběhne. Nezapomeňte u pyretroidů na kyselost postřikové jíchy. Nižší pH můžete vhodně dosáhnout přídavkem fosforečných hnojiv. Z naší nabídky:

FOLIP P 500 SL 0,3-0,5 l/ha pro okyselení, 1,0-2,0 l/ha pro okyselení a vyšší dodávku fosforu přes list.


Kontaktní formulář


  Odesláním zprávy berete na vědomí podmínky ochrany osobních údajů.

  Názory našich partnerů

  Sdílení zkušeností a názorů zemědělců, obchodních partnerů i odborníků z oblasti výzkumu bereme jako důležitou součást korektního odborného poradenství.

  Ing. Lenka KrobotováIng. Lenka Krobotová

  Lenka Krobotová

  Agronomka, Příkosická zemědělská a.s.

  Na našem podniku používám AUCYT® START a mám s ním dobré zkušenosti. Aplikovat ho budu již na podzim, abych docílila silných a vyrovnaných odnoží a zároveň posílila kořenový systém.

  Ryze česká společnost s výsadním postavením na trhu rostlinných biostimulantů