Podzimní výživa řepky

11/09/2023

Po problematických žních byly porosty řepky povětšinou zasety včas a po zasetí na ně i zapršelo. Vzcházení řepek, ale i výdrolu předplodiny je tak bezproblémové. Bohužel, srážek by mohlo být více, v následujících dnech se jich ale zřejmě nedočkáme. Všechny následně doporučované varianty jsou kombinovatelné s jakýmkoliv pesticidním vstupem.

Zdá se, že je menší tlak dřepčíka než v minulých letech. Ovšem není na místě tohoto škůdce podceňovat. Pokud budete aplikovat pyrethroidy, věnujte pozornost okyselení postřikové kapaliny. Účinek insekticidu se výrazně zvýší. Budete-li nuceni kombinovat insekticid se zásaditou výživou (bór), okyselujte vždy vyšší dávkou fosforu.

Aktuální doporučení:

K2 2,0-4,0 l/ha (event. K3 2,0-4,0 l/ha) – kombinovaná hnojiva, dávku bóru lze ještě navýšit (FOLIT Bór 0,6-1,0 l/ha). Variantou pro řešení pouze mikroprvků může být i LISTER komplex Olejniny okolo 1,0 l/ha.

Především s insekticidy je vhodné přidat fosfor se současným okyselením postřikové jíchy v hnojivu FOLIT P 1,0 l/ha, pro okyselení vystačí 0,3-0,5 l/ha, možné je ještě doplnit o síru v hnojivu FOLIT ThioSulf  760 SL 1,0-2,0 l/ha.

AUCYT START 2,0-3,0 l/ha na lokalitách s pozdním setím nebo problematickým vzcházením. Vhodný bude i na půdách, kde potřebujete významně zvětšit objem kořenů. Jako všechny doporučené varianty je kombinovatelný s jakýmkoliv vstupem.

Hnojivo FOLIT ThioSulf 760 SL je možné získat zdarma společně s nákupem hnojiva K2 nebo K3 v rámci mimosezonní prodejní akce, která platí už u nákupu hnojiv pro podzimní použití od 1.9.2023. Více u obchodních zástupců.

Ekonomická varianta:

FOLIT Bór 1,0-1,5 l/ha + (Lister Mo 0,2 l/ha). Molybden je důležitý na kyselých půdách. S insekticidy vždy okyselujte například hnojivem FOLIT P 0,5-1,0 l/ha. V minulosti jsme příliš nedoporučovali přímé kombinace zásaditého bórethanolaminu s kyselými fosforečnými hnojivy. Obavou byla snížená přijatelnost bóru. To se ale v našich nádobových pokusech nepotvrdilo. Tyto kombinace jsou naprosto funkční, jen okyselení není tak razantní.


Kontaktní formulář


  Odesláním zprávy berete na vědomí podmínky ochrany osobních údajů.

  Názory našich partnerů

  Sdílení zkušeností a názorů zemědělců, obchodních partnerů i odborníků z oblasti výzkumu bereme jako důležitou součást korektního odborného poradenství.

  Ing. Lenka KrobotováIng. Lenka Krobotová

  Lenka Krobotová

  Agronomka, Příkosická zemědělská a.s.

  Na našem podniku používám AUCYT® START a mám s ním dobré zkušenosti. Aplikovat ho budu již na podzim, abych docílila silných a vyrovnaných odnoží a zároveň posílila kořenový systém.

  Ryze česká společnost s výsadním postavením na trhu rostlinných biostimulantů