Rádi bychom aktualizovali doporučení pro ozimy. Jaro se pro ozimé obiloviny a řepku vyvíjí velmi specificky a je třeba volit trochu nestandardní řešení. Pro všechny ozimy je společná malá kořenová aktivita ve studené půdě, nedostatek či slabé využití dodaného dusíku a celkové oslabení rostlin. Situace je lepší na Moravě, v Čechách se přidává i častý nedostatek srážek v období po aplikaci hnojiv.
Proto se zaměříme spíše na podporu příjmu dusíku, podporu růstu kořenů a zlepšení výživného i zdravotního stavu.
U řepky, která pravděpodobně brzy pokvete, by v běžném roce byl pravý čas na stimulaci kvetení. Morforegulační a stimulační zásahy u oslabených rostlin s nedostatkem dusíku ale nemusí vést k cíli. Proto se zaměříme na dodávku živin k podpoře příjmu N, zejména na síru, bór, měď a mangan. Dorovnat je vhodné i časté nedostatky draslíku. U síry přispěje i fungistatický účinek.
Ozimé obiloviny jsou nejčastěji také v citlivých fázích přechodu do sloupkování, opět na slabém kořeni s nedostatky více živin, ale zejména dusíku. Vegetativní vývoj nadzemní části je výrazně vpředu oproti vývoji klasu. Proto se zaměříme na podporu kořenů hnojivy s fosforem, podporu příjmu dusíku a podporu zdravotního stavu hnojivy se sírou.
Sdílení zkušeností a názorů zemědělců, obchodních partnerů i odborníků z oblasti výzkumu bereme jako důležitou součást korektního odborného poradenství.
Na našem podniku používám AUCYT® START a mám s ním dobré zkušenosti. Aplikovat ho budu již na podzim, abych docílila silných a vyrovnaných odnoží a zároveň posílila kořenový systém.
Copyright © 2024 CHEMAP AGRO s.r.o., všechna práva vyhrazena, Webdesign IDENTITY s.r.o.
Ochrana osobních údajů | Informace o webu | Mapa stránek