Aktuální doporučení pro ozimy

03/04/2024

Rádi bychom aktualizovali doporučení pro ozimy. Jaro se pro ozimé obiloviny a řepku vyvíjí velmi specificky a je třeba volit trochu nestandardní řešení. Pro všechny ozimy je společná malá kořenová aktivita ve studené půdě, nedostatek či slabé využití dodaného dusíku a celkové oslabení rostlin. Situace je lepší na Moravě, v Čechách se přidává i častý nedostatek srážek v období po aplikaci hnojiv.

Proto se zaměříme spíše na podporu příjmu dusíku, podporu růstu kořenů a zlepšení výživného i zdravotního stavu.

U řepky, která pravděpodobně brzy pokvete, by v běžném roce byl pravý čas na stimulaci kvetení. Morforegulační a stimulační zásahy u oslabených rostlin s nedostatkem dusíku ale nemusí vést k cíli. Proto se zaměříme na dodávku živin k podpoře příjmu N, zejména na síru, bór, měď a mangan. Dorovnat je vhodné i časté nedostatky draslíku. U síry přispěje i fungistatický účinek.

Naše řešení pro řepku:
K2 2,0 l/ha + FOLIT Thiosulf 1,0-2,0 l/ha (s insekticidy ještě FOLIT P 0,3 l/ha, bez insekticidů určitě FOLIT Bór 1,0-1,5 l/ha). Nebo lze zaměnit kombinované hnojivo K2 za LISTER komplex Olejniny 0,8-1,2 l/ha.

Ozimé obiloviny jsou nejčastěji také v citlivých fázích přechodu do sloupkování, opět na slabém kořeni s nedostatky více živin, ale zejména dusíku. Vegetativní vývoj nadzemní části je výrazně vpředu oproti vývoji klasu. Proto se zaměříme na podporu kořenů hnojivy s fosforem, podporu příjmu dusíku a podporu zdravotního stavu hnojivy se sírou.

Naše řešení pro obiloviny:
K3 2,0 l/ha + FOLIT ThioSulf 1,0-1,5 l/ha (s regulací, případně s jinými POR i hnojivy) Nebo lze zaměnit kombinované hnojivo K3 za LISTER komplex Obiloviny 0,8-1,0 l/ha anebo u slabších porostů za AUCYT START 2,0 l/ha na kořeny.


Kontaktní formulář


  Odesláním zprávy berete na vědomí podmínky ochrany osobních údajů.

  Názory našich partnerů

  Sdílení zkušeností a názorů zemědělců, obchodních partnerů i odborníků z oblasti výzkumu bereme jako důležitou součást korektního odborného poradenství.

  Ing. Lenka KrobotováIng. Lenka Krobotová

  Lenka Krobotová

  Agronomka, Příkosická zemědělská a.s.

  Na našem podniku používám AUCYT® START a mám s ním dobré zkušenosti. Aplikovat ho budu již na podzim, abych docílila silných a vyrovnaných odnoží a zároveň posílila kořenový systém.

  Ryze česká společnost s výsadním postavením na trhu rostlinných biostimulantů